Spotkanie Zarządu OM NSZZ Solidarność UPC – ERICSSON z Prezesem PLAY Jean Marc Harion

Koleżanki i Koledzy,

W dniu 5 kwietnia 2022 roku w Katowicach odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli zarządu naszej organizacji związkowej z naszym nowym Prezesem Jean Marc Harion. W spotkaniu towarzyszyły Prezesowi szefowe HR Marta Jakowluk i Ewa Zmysłowska.

Cieszymy się z faktu, że do tego spotkania doszło już trzeciego dnia po przejęciu przez PLAY naszej firmy. Do tej pory żaden z Prezesów którzy obejmowali stery w UPC nie zrobił tego tak szybko.

Podczas spotkania Jean Marc Harion przedstawił nam aktualny skład Zarządu oraz jego plany na najbliższe miesiące, aż do momentu całkowitego połączenia spółek. Były to w większości informacje, które mogliście usłyszeć podczas poniedziałkowego wystąpienia Prezesa skierowanego do wszystkich pracowników PLAY i UPC. Poznaliśmy też ambitne plany które mają być realizowane przez nasze połączone zespoły w perspektywie kilku nadchodzących lat. Będziemy NR 1 na polskim rynku! Do realizacji tych zamierzeń Jean Marc Harion potrzebuje dużego, sprawnie działającego zespołu, który ma być znacznie liczniejszy niż jest teraz. Nie wykluczone są pewne optymalizacje, co jest naturalne przy łączeniu tak dużych struktur, ale to nie nastąpi z dnia na dzień. Prezesowi i jego najbliższym współpracownikom bardzo zależy na dobrym poznaniu i zrozumieniu funkcjonowania naszych zespołów, co ma trwać najmniej kilka miesięcy i dopiero na podstawie zebranych informacji nastąpi proces tworzenie jednej nowoczesnej organizacji, która będzie w stanie z sukcesem realizować ambitne plany naszej nowej firmy. Nowa organizacja ma być wypadkową najlepszych praktyk i najlepszych rozwiązań z obu organizacji, ma wykorzystać wszystkie talenty którymi obie spółki dysponują.

My przedstawiliśmy Prezesowi historię naszej organizacji od samego jej powstania. Przypomnieliśmy kolegów którzy nie godząc się na ich przeniesienie w trybie Art. 23" K.P., który my od zawsze nazywamy haniebnym i określamy mianem niewolnictwa XXI wiek, w jeden weekend zawiązali organizację związkową.

Przekazaliśmy informację o aktualnej strukturze naszej organizacji, która stała się organizacją międzyzakładową i obecnie obejmuje cztery spółki, po kolejnym przeniesieniu naszych kolegów w trybie Art. 23" K.P ze spółki ERICSSON do spółek NIS i TAURUS. Nie omieszkaliśmy wspomnieć o trudnych początkach naszej działalności w tych dwóch spółkach realizujących kontrakt na rzecz UPC a także problemach które w nich występowały co doprowadziło do skierowania skarg do Państwowej Inspekcji Pracy.

W ostatniej części spotkania Jean Marc Harion odpowiedział nam na kilka pytań związanych z jego podejściem do biznesu w różnych obszarach funkcjonowania nowej struktury w tym szczególnie w obszarach szeroko pojmowanej techniki. To były bardzo dobre dla nas informacje, które są w zgodzie z naszymi poglądami na te sprawy i oczekiwaniami. Dowiedzieliśmy się też, że w belgijskiej firmie której był Prezesem przed przyjazdem do Polski przed czterema laty, regularnie spotykał się i współpracował ze związkami zawodowymi. Zapowiedział też że chce to teraz kontynuować i zanim o to poprosiliśmy, zaproponował termin kolejnego spotkania w tym samym gronie.

Pierwsze spotkanie oceniamy bardzo pozytywnie, uważamy że to było dobre otwarcie. Sam fakt że już trzeciego dnia pracy po przejęciu UPC Polska, Prezes spotkał się z nami odbieramy jako wyraz szacunku dla pracowników, bo mamy wszyscy w pamięci jak zachowywali się chociaż by Prezesi dużo mniejszych spółek które obejmuje działalnością nasza organizacja.

Prezesowi zależy na przekazywaniu na bieżąco informacji o nastrojach i odczuciach pracowników w trakcie przeprowadzania zmian które nas niewątpliwie czekają.

Mamy potwierdzenie następnego spotkania z prezesem w lipcu i tego że nadal będziemy mogli regularnie jak ma to miejsce od czterech lat spotykać się z przedstawicielem Zarządu odpowiadającym za kontakty ze związkami zawodowymi.

Po tym spotkaniu musimy ustalić, czy zawarta sześć lat temu umowa między NSZZ Solidarność UPC a Zarządem UPC Polska w sprawie wzajemnych relacji oraz ogólnych zasad współpracy będzie utrzymana, czy będziemy zawierali nową, z uwzględnieniem propozycji zmian z obu stron?

Na kolejnych spotkaniach będziemy już rozmawiali o sprawach pracowniczych w tym szczególnie o tych o które najczęściej jesteśmy pytania, czyli:
  • Utrzymanie odpraw – dodatkowych uposażeń wynikających ze stażu pracy w przypadku likwidacji stanowisk pracy
  • Zachowanie świadczeń socjalnych które aktualnie posiadamy
  • Ewentualne zmiany w regulaminach pracy, wynagradzania, ZFŚS
  • Utrzymanie programu Benefit
Przed nami dużo pracy, nowe wyzwania, które trzeba traktować jako szansę na rozwój, nie zagrożenie. Wszyscy musimy potwierdzić, że znamy się na swojej robocie, jesteśmy wartościowymi ludźmi, dobrymi pracownikami i że stanowimy największy kapitał który przechodzi z UPC do PLAY.

Żaden przełożony nie zdecyduje się na rozstanie z dobrym pracownikiem, bo od nich zależeć będzie jego przyszłość i sukces w nowej organizacji. Wielu z Was niepotrzebnie się o to obawia. My możemy zapewnić wszystkich że będziemy robili wszystko co możliwe by wszelkie decyzje związane z optymalizacją stanowisk odbywały się w sposób transparentny i w oparciu o obiektywne kryteria, tak jak to miało miejsce do tej pory. Będziemy reprezentowali każdego członka naszej organizacji w każdym przypadku kiedy zwróci się do nas z taką prośbą.

IMG_20220408_224843_UPC

Od lewej: Ewa Zmysłowska, Jean Marc Harion, Marta Jakowluk, Krzysztof Fuks, Mirosław Rajmann, Przemysław Rutkowski, Piotr Kosmalski.

Ze związkowym pozdrowieniem
Zarząd OM NSZZ Solidarność UPC - ERICSSON